szechenyi-2020
Dunaélő folyamóvjuktermészeti kincsvédjük

Nemzetközi Duna-nap

By 2021.01.26.

A Duna Védelmi Nemzetközi Bizottság (ICPDR) kezdeményezésére a Duna Védelmi Egyezmény aláírásának tizedik évfordulója alkalmából a Duna menti országok 2004. június 29-én rendezik meg az első Nemzetközi Duna Napot. A nemzetközi Duna Napon számos helyen ünneplik a Dunát a Fekete erdőtől a Fekete tengerig. A Duna a világon az egyetlen vízfolyás, melynek vízgyűjtő területén 19 ország osztozik. A Duna hossza 2857 kilométer, 801 463 négyzetkilométeres vízgyűjtő területén (más források szerint a vízgyűjtő terület nagysága 807 000 négyzetkilométer) 19 ország osztozik: Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Cseh Köztársaság, Horvátország, Németország, Magyarország, Moldova, Montenegró, Szlovák Köztársaság, Szerbia, Szlovénia, Románia, Ukrajna, Albánia, Olaszország, Lengyelország, Macedónia, Svájc. 80.5 millió lakosával, a világ legnemzetközibb folyója, egyfajta speciális makrorégiót alkot. A Nemzetközi Duna Nap célja az, hogy a résztvevő országok együttesen lépjenek fel a szennyezés ellen, valamint a fenntartható vízgazdálkodás érdekében, és ezáltal ebben a makrorégióban egyfajta dunai szolidaritást alakítson ki. A Duna Védelmi Egyezményről bővebben olvashat korábbi cikkünkben itt

Az esemény mára már hagyománnyá vált, így 2011-ben már nyolcadszor emlékezünk meg a folyóról és a mellékvízfolyásokról is a több mint 800.000 négyzetkilométeres Duna-medencén belül. Ebben partner a védelmi egyezményhez tartozó 14 ország – Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Cseh Köztársaság, Horvátország, Németország, Magyarország, Moldova, Montenegró, Szlovák Köztársaság, Szerbia, Szlovénia, Románia, Ukrajna – amelyek több mint 2000 négyzetkilométerrel részesednek a vízgyűjtőn belül.

A Duna-nap minden évben valamilyen téma jegyében zajlik.

Az első évi szlogen a „Duna – híd a jövőbe” a társadalmi felelősségvállalás és az összefogás szükségességét tükrözte, 2005-ben egy a teljes vízgyűjtőre kiterjedő nemzetközi társadalmi konzultációra került sor Budapesten.

2006-ban a „Duna – az élő folyam” gondolat jegyében szervezték a napot, 2007-ben a Duna és a kultúra kapcsolata, 2008-ban pedig a vízhasználatok kérdése volt a vezértéma.

2009-ben a Duna-medence központi eseménye a dunai vízgyűjtő-gazdálkodási terv társadalmi vitája volt Pozsonyban.

A tavalyi évben „Tégy a folyókért!” jelszót választották.

A kezdeményezéssel a Duna vízgyűjtő országai egyfajta dunai szolidaritás kialakítását tűzték ki célul: abban állapodtak meg, hogy a folyó és vízgyűjtője védelmében együttesen lépnek fel a szennyezés ellen, valamint a fenntartható vízgazdálkodás érdekében.

A Duna, amely Németországban, a Fekete-erdőben két kis forrásból ered és gazdagon szerteágazó torkolattal ömlik a Fekete tengerbe, Európa második leghosszabb folyója a maga 2857 kilométerével, és a világon az egyetlen, amelynek több mint 800 ezer négyzetkilométeres vízgyűjtő területén 19 ország osztozik:  Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Cseh Köztársaság, Horvátország, Németország, Magyarország, Moldova, Montenegró, Szlovák Köztársaság, Szerbia, Szlovénia, Románia, Ukrajna, Albánia, Olaszország, Lengyelország, Macedónia, Svájc.

A világ legnemzetközibb folyója így 81 millió embert kapcsol össze, egyfajta speciális makrorégiót alkot.

A Duna hazánk fő folyója, Magyarországi szakasza 417 kilométer, ebből 142 kilométer határfolyó Szlovákiával. Háromszáz mellékfolyója közül 30 hajózható, a legnagyobb mellékfolyója a Tisza.

A Duna mellékágai, ártéri erdei, széles hullámterét jellemző gyepei gazdag élővilágot, a szigetek alatt lévő kavicságyak mélye pedig hatalmas és olcsón kinyerhető ivóvízkészletet rejt. A Dunakanyar páratlan szépsége hazánk büszkesége, a Gemenci tájegység és közvetlen szomszédja Béda-Karapancsa legnagyobb kiterjedésű hazai ártereink.

A Dunáról mindenkinek van valamilyen emléke, hiszen ez nem csak egy folyó, hanem a mi Dunánk! Amelybe jó belefutni és belemerülni, kifogni a halait, átsétálni a hídjain, elmerengeni a partján és csodálni a környezetét, kavicsot dobálni bele és hajókázni rajta. Jóval több, mint egy kék szalag Európa térképén. Ezért is vigyázzunk rá, és ne csak a Nemzetközi Duna Napon!

Forrás:

http://www.terport.hu/vezercikkek/nemzetkozi-duna-nap-%E2%80%93-junius-29

https://hajozas.hu/magazin/itthon/junius-29-a-nemzetkozi-duna-nap/

 

 

Nagyatád, 2020. június 30.                                                                                                                     Szőke Kornél Tibor