A Környezetvédelmi Világnap alkalmából a WWF Magyarország elsősorban a műanyag használatának mérséklésére szólít fel mindenkit.
Mi magunk is sokat tehetünk akár már mától, ha tudatosabban szeretnénk élni és fogyasztani. Erre nagy szükség van, hiszen egy dolog biztosan nincs már: idő. Évente 12 millió tonna műanyag hulladék kerül az óceánokba, amelyek nagyon lassan, akár több száz év alatt bomlanak le. Ezek pedig sok esetben az ott élő állatok halálát okozzák: a tengeri teknősök például medúzának nézik a vízben lebegő műanyag zacskót, megeszik, majd megfulladnak tőle. De a nagyobb tengeri állatok gyomrát is kitölti a műanyag, melynek következtében éhen is halhatnak. Emellett a műanyag bomlása közben kioldódó anyagok is komolyan veszélyeztetik a tengerek ökoszisztémáját. Ne feledjük: tengereink az általunk belélegzett oxigén felét biztosítják, és a kibocsátott szén-dioxid egynegyedét elnyelik, így nem csak az ott élő fajok, de az emberek számára is rendkívül fontos szerepet töltenek be. Ez persze csak egészséges tengeri ökoszisztémák mellett lehetséges. A kioldódott anyagok, illetve az elaprózódott műanyagdarabkák pedig a tengeri élőlények táplálékláncaiba bekerülve végül az emberi szervezetbe is visszajuthatnak.
Tippek, hogy környezettudatosabb legyél:
Mondj le a palackozott ásványvízről!
Csak Amerikában évente 30 milliárd palackos ásványvizet adnak el, aminek mindössze 20%-át használják újra, a többi pedig a szeméttelepen landol. Emellett arról sem érdemes elfelejtkezni, hogy az ásványvizek többsége alig, vagy semmivel sem jobb minőségű, mint lakásunk csapjából folyó víz.
Használd a lábad!
Próbálj meg minél több helyre gyalog eljutni, vagy ha nagyon lusta vagy, akkor ne gyalogolj, hanem biciklizz, de ha teheted, semmiképp se közlekedj kocsival. Inkább válaszd helyette a tömegközlekedést, ha nem szeretnél egy szmogban úszó városban élni.
Vásárolj okosan!
Mivel a háztartási hulladék legnagyobb részét az élelmiszerek teszik ki, fontos, hogy tényleg csak azt vegyük meg, amire szükségünk van, és amit meg is fogunk enni – vagyis ne vásároljunk valamiből hatalmas mennyiségeket, csak azért, mert le van értékelve, hogy a végén ránk romoljon és a szemetesben kössön ki.
Ne legyél kütyü-mániás!
Nemcsak a pénztárcád, de a természet is sokkal jobban jár, ha nem cseréled le havonta a mobilodat. Nem érdemes állandóan a legújabb mobiltrendeket és technikai újdonságokat követned és megvásárolnod őket, a leselejtezett elektronikai készülékeid ugyanis mind-mind ártalmasak a környezetre.
Spórolj a vízzel!
Hiszen vannak olyan földrészek, ahol a víz szinte kincsnek számít. Ne zuhanyozás közben éld ki titkolt énekesi ambícióidat, tusolj le gyorsan, hogy vizet és pénzt spórolhass. Hasonló okokból a ruhák mosásakor is érdemesebb a rövidebb programokat választanod, ha pedig az esővizet is összegyűjtöd, a virágok öntözővizét is meg tudod oldani zölden és okosan.
Mellőzd a mesterséges adalékanyagokat!
Próbálj meg olyan élelmiszereket vásárolni, melyek nem nyüzsögnek a mesterséges adalékanyagoktól. Az organikus élelmiszerek nemcsak egészségesebbek, de elkészítésük sem károsította a környezetet.
Forrás:
https://felsofokon.hu/kornyezetvedelem/az-otthoni-kornyezetvedelem-12-pontja/
https://funzine.hu/2017/06/05/eletmod/7-tipp-hogy-kornyezettudatosabb-legyel/
https://greenfo.hu/hir/kornyezetvedelmi-vilagnap-ne-csak-unnepeljunk-cselekedjunk-is/
Nagyatád, 2020. június Taskovics Heni