67 éve, 1953. november 25-én győzte le 6:3-ra az Aranycsapat az angol válogatottat Londonban.
Ma ünnepeljük a magyar labdarúgás napját: 67 éve, 1953. november 25-én győzte le 6:3-ra az Aranycsapat a londoni Empire Stadiumban – közkeletű nevén a Wembley-ben – az angol válogatottat, s ezzel az első olyan hazai vereséget mérte a sportág feltalálóira, amelyet nem a Brit-szigetekről érkezett ellenféltől szenvedtek el – írta meg az Index.
Alighanem a futballtörténelem legalaposabban dokumentált összecsapása az évszázad mérkőzése, és aki még nem látta a mérkőzés felvételét, az este 18 órától megtekintheti a Super Tv2 csatornán a színes változatot.
A győzelemtől erősödött a nemzeti öntudat
Az Aranycsapat Testület büszkén emlékezik arra a győzelemre, amelyet az angol sajtó már a találkozó lejátszása előtt az évszázad mérkőzésének minősített és a mai napig így emleget a sporttörténet. Londonban, a Wembley Stadionban ezen a napon, 1953. november 25-én lépett pályára a magyar labdarúgó-válogatott és az Aranycsapat 6-3-ra legyőzte Angliát, ami állításuk szerint 90 évig senkinek sem sikerült – közölte az MTI-vel szerdán az Aranycsapat Testület.
Lomnici Zoltán, a testület elnöke közleményében hangsúlyozta, hogy a magyar gólokat Puskás Ferenc, Bozsik József és Hidegkuti Nándor lőtték és a csapat még az Angol Labdarúgó Szövetség vezetője, Sir Stanley Rous szerint is új elemeket vitt a labdarúgásba és ezzel jelentősen előbbre vitte a sportág fejlődését. Az olimpiai bajnok magyar válogatott a kontinensről érkezett első csapatként győzte le otthon Angliát.
A győzelem társadalmi jelentősége is kiemelkedő, hiszen a háború után a vesztes magyarokat bűnös nemzetté kiáltották ki, megalázták és idegen érdekeknek szolgáltatták ki. A győzelem felemelte az emberek lelkét és a nemzeti öntudat erősödött
– fogalmazott Lomnici Zoltán.
Emlékeztetett rá, hogy az évszázad mérkőzése talán a legnagyobb nemzetközi visszhangot kiváltott magyar sportsiker, amely „erősítette hazánk elismertségét világszerte”.
Puskás Ferenc és az Aranycsapat tagjainak nevét minden kontinensen ismerik és sokan őket tarják a legismertebb magyaroknak. Figyelemre méltó, hogy Öcsi bácsi halálának évfordulójáról nemcsak itthon, hanem Spanyolországban is megemlékeztek, noha nem volt kerek az évforduló
– áll a közleményben.
Az Aranycsapat Testület a jövőben is mindent megtesz, hogy emlékezzünk a világhírű válogatott sikereire és büszke vagyok arra, hogy Buzánszky Jenő, a csapat akkori utolsó élő tagja felkért a hagyományok ápolására
– írta Lomnici Zoltán.
A fogadtatás
Az ujjongás kitörő volt idehaza: a magyar válogatottat lelkes tömeg fogadta a budapesti pályaudvaron. A lapok dicshimnuszokat zengtek, úttörőőrsök és szocialista brigádok vették fel a csapat játékosainak a nevét. Zelk Zoltán üdvözlő verset írt a csapathoz „Alighogy átszállt a határon a győzelem, az a hat-három”. A következő évben az „Aranycsapat” tovább fokozta a diadalt: 1954 tavaszán a Népstadionban másodszor is legyőzte az angolokat, ezúttal 7:1 arányban.
Forrás:
https://hirtv.hu/hirtvsport/ma-van-a-magyar-labdarugas-napja-2512392
https://74nullanulla.hu/cikkek/2015/11/25/ma-van-a-magyar-labdarugas-napja.html0
Nagyatád, 2020. november 25. Szőke Kornél Tibor]]>