szechenyi-2020
Braille-írásérzésészlelésRay Charlesslágerlista

A Braille-írás világnapja

By 2021.02.03.

A Braille-írás vagy Braille ABC (ejtsd: brej, bréj, bráj) egy speciális technikát alkalmazó ábécé. A módszer alapját Charles Barbier fejlesztette ki Napóleon katonái számára azért, hogy éjszaka is kommunikálhassanak, ez volt az ún. éjszakai írás. Ezt alakította át Louis Braille 1821-ben.

A Braille-írás segítségével vált lehetővé a vakok számára is az írás és az olvasás elsajátítása. A Braille-ban való kézzel íráshoz sorvezetőt és stílust használnak, a betűket hátulról domborítják ki, a betűk tükörképi párja szerint. Minden egyes Braille-karakter 6 pontból áll, téglalap alakban elrendezve, két oszlopban. Minden nyelv saját írással rendelkezik, tehát külön Braille-írás van a magyar nyelvhez is.

Louis Braille, a feltaláló születésnapján, január 4-én ünneplik világszerte a Braille-írást, amely a vakok és gyengén látók elengedhetetlen kommunikációs eszköze. Bár kultúrája remélhetőleg sosem tűnik el, hamarosan felválthatja, de legalábbis háttérbe szoríthatja egy indiai innováció, amely egy mindössze 23 éves fiatal nevéhez köthető.

Louis Braille 1809. január 4-én látta meg a napvilágot, 1821-ben fejlesztette ki a Braille-írást. Braille-nek jelentős oka volt minderre: három évesen apja egyik éles műhelyeszközével véletlenül megbökte magát, a seb elfertőződött, és Braille megvakult. 10 évesen került a párizsi Vak Gyermekek Intézetébe, ahol hamar egyházi orgonista, majd az iskola alapítója lett, Valentin Haüy módszerét (hogyan lehet papírba domborított írást olvasni) is megtanulta.

Varrógépen alkotta meg módszerét

Ez azonban még nagyon messze állt attól, hogy írni és olvasni tanultak volna a párizsi diákok. 1821-ben azonban az a Charles Babier látogatta meg intézményüket, aki Napóleon számára fejlesztett ki korábban egy jóval bonyolultabb pontírást, amelyet katonai célokra használtak fel. Babier az intézmény tanárainak ismertette ezt a módszert. Három évvel később Braille 15 évesen kikerült az intézetből, és apja, szintén hat ponton varró írógépén leegyszerűsítette Babier módszerét, és létrehozta a Braille-írást, amelynek hat pont (2 pont szélességben és 3 pont magasságban, a dominóhoz hasonlóan) az alapja.

Évente versengenek Magyarországon is

Bár a becslések szerint a magyarországi vakok és gyengén látóknak csak egy kevés hányada ismeri a Braille-írást, Nyíregyházán minden évben megrendezik az Országos Braille olvasásversenyt, ahol a versenyzőknek meghatározott idő alatt kell felolvasniuk egy szöveget. A szakértők szerint annak, hogy csak ennyire kevesen ismerik itthon a Braille-írást, több oka is lehet. A rendszer – hiába egyszerűsítette le Braille – rendkívül összetett, tehát nehéz megtanulni. Külön nehezíti, amikor valaki már felnőttkorban válik vakká. Sokszor ráadásul cukorbetegség miatt veszíti el valaki a látását, ilyenkor az ujjvégek is deformálódnak, tehát nehezítik a Braille-olvasást.

Hamarosan felválthatja az új technika

Megjelent a Manovue, amely egy brilliáns indiai innováció, az első intelligens, hordozható virtuális asszisztens. A feltaláló mindössze 23 éves, nincs is olyan messze attól az életkortól, amiben Braille feltalálta hatpontos módszerét. Roopam Sharma-t már sokan Steve Jobshoz, az Apple feltalálójához is hasonlítják, neves díjakat zsebelt be az elmúlt években fejlesztéseiért. A világ tehát a Braille-ről egyre inkább a Manovue, és az innovációk felé fordul. A történelmet ismerve azonban szinte bizonyos, hogy Louis Braille és módszere sosem merül a feledés homályába, és remélhetőleg évtizedek múltán is megemlékezik majd a világ január 4-én a francia feltalálóról.

Több játékból is készül Braille-írásos változat, a képen például domborított írásjegyekkel ellátott kártya.

 

Egy kiemelkedő vak zongorista, énekes – számomra a leginspirálóbb személy – rövid bemutatása

Ray Charles

Teljes nevén Ray Charles Robinson (Albany, Georgia, USA 1930. szeptember 23. – Beverly Hills, Kalifornia, USA, 2004. június 10.) afroamerikai zongorista, énekes. A jellemzően amerikai zenei stílusok gyakorlatilag mindegyikében (dzsessz, soul, rock and roll, gospel, blues, rhythm and blues, pop, country, funk) maradandót alkotott.

Ray Charles már kisgyermekkorában érdeklődést mutatott a különböző gépek és mechanikai szerkezetek iránt, és előszeretettel figyelte, ahogy a szomszédja szereli a kocsikat és mezőgazdasági gépeket. Zenei érdeklődése akkor kezdődött, amikor meglátta Mr. Wiley Pittet boogie-woogie-t játszani egy álló húrozatú zongorán, a saját tulajdonú Red Wing nevű kávézójában. Pit örökbe szerette volna fogadni George-ot, Ray fiatalabb testvérét, de anyja – vallásos révén – inkább beadta mindkét fiát a New Shiloh baptista templomba.

Ray ötéves korában kezdte elveszíteni látását. Hétéves korára zöld hályog miatt teljesen megvakult. Vaksága mellett lelki vívódások is gyötörték az alig 10 éves fiút, aki még látása elvesztése előtt elveszített valamit, ami még annál is fontosabb volt: az öccsét (ez, hasonlóan vakságához, egész életében elkísérte).

Beiratkozott a floridai St. Augustine-ban a vakok és siketek iskolájába. Itt sajátította el a muzsikálást a Braille-írás segítségével.

Zenei sikere haláláig töretlen volt a slágerlistákon. Az 1960-as években szerepet vállalt a polgárjogi harcokban. 1977-ben Georgia állam bocsánatot kért tőle azért, hogy annak idején emiatt területéről kitiltotta. „Georgia on my mind” című száma ekkor lett az állam hivatalos dala. 2004-ben a Rolling Stone Magazine a 10. helyre rangsorolta a „Minden idők 100 legnagyobb művésze” toplistán, és 2008 novemberében pedig másodikként lett rangsorolva a „Minden idők 100 legnagyobb énekese” között. Életében 12 Grammy-díjat kapott, majd halála után, 2005-ben még nyolcat.

Pár dal Ray Charles-tól:

 Sok szeretettel hallgassátok!

 

Források:

https://www.rfmlib.hu/gyerek/book/januar-04-braille-iras-vilagnapja

https://vasarnap.hu/2019/01/04/a-braille-iras-vilagnapja-lassan-a-multta-valik-a-braille-modszer/

https://www.origo.hu/foto/20170104-a-braille-iras-vilagnapja.html

https://people.inf.elte.hu/riauaai/index.html

 

 

 

Nagyatád, 2021. 01. 29.                                                                                                                     Taskovics Heni