A WHO 1997-ben indított küzdelmet az epilepsziával kapcsolatban élő tévhitekkel, valamint az epilepsziás emberek kirekesztésével szemben. A betegséggel kapcsolatban még ma is számos olyan tévhit él, amelyek megnehezítik az epilepsziások beilleszkedését.
Az epilepszia a központi idegrendszer rendellenessége miatt jön létre. A rohamokat az okozza, hogy az agysejtekben túlzott mértékű elektromos kisülések jönnek létre.
Általában gyermekkorban jelentkezik és serdülő- vagy felnőttkorra meg is szűnhet. Oka lehet genetikai, a fejet ért sérülés, fertőzés, de akár magzati sérülés és fejlődési rendellenesség is. Kialakulhat epilepszia másodlagosan felnőtt korban is. Alkoholizmus, fejsérülés, stroke, tumorok állhatnak a háttérben.
Legtöbbünk az epilepszia rángatózással járó fajtáját, a nagyrohamot ismeri, azonban sok esetben a rohamok csak néhány másodpercig tartanak, amely idő alatt a beteg esetleg csak mereven bámul maga elé.
Mit tehet, ha valakinek a környezetében epilepsziás rohama van?
- Ne fogja le az érintett személyt a roham ideje alatt! Az izmokban óriási erő van ilyenkor, a végtagok lefogásával csonttörést is okozhat!
- Ha a beteg pad alá vagy veszélyes helyre esett, húzza ki szabad területre.
- Helyezzen párnát vagy kabátot a feje alá!
- Lazítson a szoros ruházaton!
- Ne nyúljon, és ne tegyen semmit a szájába!
- Ne hagyja magára a roham ideje alatt a beteget!
- A roham múltával zavartság jelentkezhet, igyekezzen megnyugtatni a beteget, hagyja pihenni.
- Hívjon mentőt, ha a roham 5 percen túl tart, ha a beteg eszmélete nem tér vissza, ha első roham volt, ha egy rohamot újabb roham követ, illetve, ha a zavarodottság nem múlik!
A közhiedelemmel ellentétben tehát, az epilepszia nem egy mentális betegség! Az epilepszia önmagában nem ront az intellektuson, vagyis a betegek megfelelő kezeléssel, orvosi ellenőrzéssel értékes életet tudnak élni.
Forrás:
https://www.otpegeszsegpenztar.hu/hu/egeszsegpercek/februar-14-az-epilepszia-vilagnapja
Nagyatád, 2021. 01. 29. Taskovics Heni